en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima - Dzień Czwarty

Dodano: 22 listopada, 2019

Piątek (22.11), czwarty dzień festiwalu, rozpocznie się od filmowych atrakcji dla najmłodszych widzów – projekcji animowanego filmu familijnego Lotte i zagubione smoki (reż. Janno Põldma, Heiki Ernits). Po jego zakończeniu, na ekranie dużej sali Małopolskiego Ogrodu Sztuki, obejrzeć będzie można Away w reżyserii Gintsa Zilbalodisa.

W tym samym czasie, w małej sali będą odbywały się warsztaty: o 10:00 „Masz projekt? Zaprezentuj go z uśmiechem”, przygotowujące do pitchningu projektów filmowych prowadzone przez Annę Szczerbińską, a o godzinie 12:00:  „Czy reklama może być etiudą filmową? Czyli jak opowiadać historię z marką w tle”. Przy współpracy z Papaya Young Directors będzie można dowiedzieć się, jak artystyczny film wkracza w świat marketingu.

Godzina 14:00 to czas na kolejne wydarzenie z cyklu „Europa w animacji”. Spotkanie przedstawiające estońskie produkcje poprowadzą Lucija Mrzljak i Morten Tšinakov.

Piątek to również kolejny dzień projekcji filmów konkursowych. O 16:00 i 20:30 w dużej sali MOS-u odbędzie się V i VI pokaz produkcji nominowanych w kategorii ANIMA. Natomiast o godzinie 16:00 i 19:30 rozpoczną się pokazy filmów z drugiej konkursowej kategorii, ETIUDA.


Kard z animacji "Lwowska Szkoła Matematyczna – Umysły, które zmieniły świat" reż. Marcin Graj

O 15:00 zapraszamy na #Polish Icons, czyli animowaną serię wyprodukowaną w Instytucie Adama Mickiewicza we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji. Jednym z założeń serii było powierzenie realizacji każdego z odcinków innemu studiu, z których każde jest członkiem Stowarzyszenia. Dzięki temu projekt prezentuje różnorodność stylów oraz możliwości polskich twórców. Każdy z odcinków poświęcony został innej ikonie polskiej kultury i sztuki: Ignacemu Janowi Paderewskiemu – pianiście, kompozytorowi i pierwszemu polskiemu premierowi po I wojnie światowej, Tamarze Łempickiej – malarce art deco, Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, znanemu powszechnie jako Witkacy – pisarzowi, malarzowi, filozofowi, teoretykowi, dramatopisarzowi, powieściopisarzowiu i fotografowi, jak również Lwowskiej Szkole Matematycznej – grupie matematyków ze Lwowa działającej w okresie międzywojennym, których prace znacznie przyczyniły się do rozwoju fundamentalnych kierunków tej dziedziny. O projekcie IAM będzie opowiadał jego kurator, Grzegorz Skorupski.

Festiwal Etiuda&Anima jest zaangażowany w promowanie twórczości młodych twórców, dlatego o 18:00 odbędą się pokazy w ramach CEE Animation Talents. Podczas nich będzie można lepiej zapoznać się z intrygującymi, wschodzącymi gwiazdami animacji z Europy Środkowej.

Dziś kontynuujemy także cykl „Autoportrety twórców animacji”. Bohaterką i prowadzącą drugiego spotkania jest Izabela Plucińska, której filmy obejrzeć będzie można o 18:30, w dużej sali Małopolskiego Ogrodu Sztuki.


Kadr z animacji "Esterhazy" reż.: Izabela Plucińska

O 21.30 na ekranie w małej sali, zaprezentowane zostaną również filmy Mirosława Kijowicza, reprezentującego wyjątkowy, refleksyjno-filozoficzny nurt w polskiej szkole animacji.

Zwieńczeniem czwartego dnia festiwalu będzie pokaz animowanego kryminału. O 22:30 obejrzeć można będzie nagrodzony na poznańskim festiwalu Animator 2019 film Ruben Brandt, kolekcjoner (reż. Milorad Krstić), opowiadający historię niezwykłych kradzieży światowej sławy dzieł sztuki.

A jutro zapraszamy m.in. na warsztaty animacji poklatkowej, które poprowadzi Izabela Plucińska, bohaterka tegorocznych autoportretów. Sobota to także czas na kolejną odsłonę cyklu „Europa w animacji” – tym razem filmy animowane zaprezentuje Bonobostudio z Chorwacji. O 15:30 długo wyczekiwany seans pełnometrażowego filmu Jaskółki z Kabulu (reż. Zabou Breitman i Eléa Gobé Mévellec), a o 17:30 i 19:00 obejrzeć będzie można dokumenty o włoskich mistrzach kina, Bernardo Bertoluccim (Bertolucci: To nie koniec podróży, reż. Mario Sesti) oraz Francu Zeffirellim (Franco Zeffirelli – reżyserując z życia, reż. Chris Hunt) należące do cyklu „Pożegnania”. Wieczorem, podczas uroczystej gali zakończenia festiwalu poznamy natomiast wielkich zwycięzców Etiudy&Animy 2019!

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content