/Thomas Renoldner

Thomas Renoldner

Urodzony w 1960 roku w Linz, w Górnej Austrii.

Studiował psychologię i teorię edukacji na uniwersytetach w Innsbrucku i Salzburgu oraz malarstwo i animację na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu.

Od szesnastego roku życia zajmuje się muzyką, malarstwem, filmem, instalacjami i performancem. Jest autorem licznych  osobistych eksperymentalnych i animowanych filmów, a także kilku reklam.

Thomas Renoldner, zdjęcie: Peter Putz

Jest również producentem filmów animowanych dla takich artystów jak Sabine Groschup, Heimo Wallner, Nicolas Mahler, Linda Wolfsgruber, Federica Pagnucco, Christoph Abbrederis czy Heinz Wolf.

Od 1992 roku prowadzi warsztaty i seminaria animacji dla dzieci, nastolatków i dorosłych. Po roku nauczania na kierunku animacja na Uniwersytecie Sztuk w Linzu (2002) prowadził kursy animacji w SAE w Wiedniu, prowadził regularne wykłady / seminaria jako szef studiów animacji w wiedeńskiej Szkole Artystycznej (2003-2014) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (od 2004).

Jest również teoretykiem i kuratorem programów filmowych, współkuratorem konkursu Animation Avantgarde podczas wiedeńskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, a także dyrektorem  Festiwalu Animacji 2 Days w Wiedniu. Przygotował wiele austriackich programów na międzynarodowe festiwale, takie jak Hiroshima (JP), Zagreb (HR), Cinanima, Espinho (PT), Anifest, Trebon (CZ).