en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Myriam Prongué - animatorka kultury z prawdziwego zdarzenia - odeszła od nas na zawsze

Dodano: 26 kwietnia, 2019

Z wielką przykrością zawiadamiamy, że dnia 18 kwietnia 2019 r. odeszła od nas na zawsze Myriam Prongué, związana szczególnymi więzami z Krakowem animatorka kultury i nasza przyjaciółka.

Z pewnym opóźnieniem, zapewne spowodowanym przerwą świąteczną, dotarła do naszego biura smutna wiadomość, że w dniu 18 kwietnia 2019 r. zmarła w Szwajcarii  Myriam Prongué – była Dyrektor krakowskiej Anteny Fundacji Pro Helvetia. Bolesna informacja sprawia, że myślami wracam do początkowych lat organizacji naszego festiwalu, do lat 90., gdy projekt przygotowywania imprezy poświęconej edukacji filmowej, w tym zwłaszcza twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych spotykał się ze zrozumieniem raczej wśród partnerów zagranicznych, niż instytucji i urzędów krajowych. Jedną z osób i zarazem przedstawicieli instytucji wspierających już w pierwszych latach festiwal Etiuda była właśnie Myriam, która jako przedstawicielka Pro Helvetii wdrożyła w naszej części Europy program wymiany kulturalnej Wschód – Zachód. Obejmując krakowską Antenę Fundacji kontynuowała m.in. współpracę z ówczesnym Dyskusyjnym Klubem Filmowym UJ „Rotunda” przy organizacji imprez i publikacji wydawnictw („Andriej Tarkowski”, „Siergiej Paradżanow”), wspierała raczkujący Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda, wreszcie, co było zapewne największym osiągnięciem, przyczyniła się do realizacji pierwszego etapu organizacji w latach 1996 – 1998 6-ciu edycji Krakowskich Warsztatów Filmu Animowanego.

Warsztaty powstałe z inicjatywy trzech osób: Prof. Jerzego Kuci (ASP w Krakowie), Bogusława Zmudzińskiego (DKF Rotunda) oraz właśnie Myriam Prongué dzięki hojnemu wsparciu Pro Helvetii już na samym początku osiągnęły ceniony w środowisku międzynarodowy poziom. Uczestniczyli w nich uznani powszechnie na świecie artyści i znakomici pedagodzy. Obok artystów polskich: Mirosława Kijowicza, Piotra Kamlera, Witolda Giersza, Daniela Szczechury i Piotra Dumały, na zaproszenie gospodarza warsztatów – Jerzego Kuci do Krakowa przybywali twórcy zagraniczni: Nag Ansorge, Caroline Leaf, Georges Schwizgebel, Andriej Chrzanowski, Oksana Czerkasowa, Paul Driessen, Borivoj Dovniković Bordo i Christine Panuschka. Ich uczniami w ciągu 6-ciu 8-dniowych spotkań byli młodzi ludzie starannie dobrani spośród setek zgłoszeń z całego świata. Po latach wiadomo już, że o poziomie prowadzonych zajęć świadczy też kariera ich ówczesnych adeptów a dzisiaj cenionych artystów. W gronie tym można odnaleźć nazwiska Estończyków Ulo Pikkova i Priita Tendera, Słowaka Michala Strussa, Szwajcara Basila Vogta, Węgra Gezy M. Totha i lauretów Grand Prix konkursu ANIMA naszego festiwalu: Rosjanki Svetlany Filippovej i Szwajcara Claudiusa Gentinetty. Myriam przez cały ten czas była bardzo zaangażowana w realizację przedsięwzięcia. Mimo, że bliższa jej była branża teatralna niż filmowa całkowicie oddana była projektowi tak bardzo ważnemu w okresie, gdy polska animacja przeżywała kryzys, a zdobywanie środków finansowych na tej rangi przedsięwzięcia było po prostu niemożliwe. Postrzegając też Kraków jako jedną ze stolic światowej animacji bardzo obstawała przy tym, aby faktycznie międzynarodowe warsztaty nosiły nazwę lokalną – Krakowskich Warsztatów Filmu Animowanego.

Po trzech latach, gdy zakończyła się realizacja programu Wschód – Zachód Myriam opuściła Polskę, zainicjowane przez nią warsztaty jednak przetrwały, tak jak i przetrwał po dziś dzień nasz festiwal, oryginalnie sprofilowany na zainteresowanie szkolnictwem filmowym i co w tym kontekście jest szczególnie znamienne, właśnie artystycznym filmem animowanym, co wyraża się od lat w nowej nazwie imprezy – Etiuda&Anima. Gdy w 2017 r. po raz ostatni widziałem się z Myriam na jubileuszowym spotkaniu z okazji 25. edycji Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego powiedziała mi szczerze, że w tamtych pierwszych latach nigdy by nie pomyślała, że inicjatywa ta przetrwa aż po dziś dzień.

Myriam Prongué – animatorka kultury z prawdziwego zdarzenia, wielbicielka Krakowa na zawsze pozostanie w naszej żywej pamięci jej polskich przyjaciół.

Bogusław Zmudziński
Dyrektor Artystyczny
MFF Etiuda&Anima

 

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content