/18:00 – RIO 2096. HISTORIA MIŁOŚCI I NIENAWIŚCI

18:00 – RIO 2096. HISTORIA MIŁOŚCI I NIENAWIŚCI

Małopolski Ogród Sztuki
Rajska 12, 31-124 Kraków
Sala mała

27 listopada (środa)
18.00


RIO 2096. UMA HISTORIA DE AMOR E FURIA / RIO 2096. HISTORIA MIŁOŚCI I NIENAWIŚCI

scen. Luiz Bolognesi, reż. Luiz Bolognesi, muz. Rica Amabis, Tejo Damasceno, Pupillo, prod. Buriti Filmes & Gullane, Brazylia 2012, anim.

Pełnometrażowy debiut kinowy uznanego scenarzysty Luiza Bolognesiego jest zarazem pierwszą brazylijską pełnometrażową animacją, która została zakwalifikowana do konkursu w Annecy.

To pełna fantazji i rozmachu historia miłości dziewczyny imieniem Janaina i indiańskiego wojownika, która rozgrywa się na przestrzeni sześciu wieków, i często bolesna historia Brazylii: kolonizacji, niewolnictwa, wojskowych reżimów i w końcu przyszłości w 2096 r., gdy kraj staje w obliczu ekologicznej katastrofy i braku wody pitnej, co prowadzi do wojny domowej. Jak twierdzą twórcy filmu, Rio 2096 uznać można za nieoficjalną, audiowizualną historię Rio de Janeiro.

Realizacja filmu zajęła sześć lat i opierała się na dokładnych studiach i konsultacjach z historykami i antropologami, których wiedza była cenna w fazie powstawania scenariusza filmu oraz zaważyła na wyborze poszczególnych okresów z brazylijskiej historii. Jak przyznaje Bolognesi, od dawna interesuje się historią swojego kraju, jak również… komiksami: „Jako scenarzysta mam świadomość, że animacja daje możliwość nieograniczonej niczym narracji i możliwość ukazania wielu aspektów naszej historii w interesujący i atrakcyjny sposób”.

Film zrealizowano przy użyciu tradycyjnych technik animacji: postacie były rysowane i animowane przy użyciu ołówka i papieru, na podstawie emocji odgrywanych przez żywych aktorów. W filmie swoich głosów udzielili bowiem znani brazylijscy aktorzy: Selton Mello, Camila Pitanga i Rodrigo Santoro, którzy odgrywali poszczególne sceny w studio. Nagrania były później punktem odniesienia dla animatorów.

Luiz Bolognesi z wykształcenia jest dziennikarzem, od wielu lat zajmującym się również filmem. W 1995 r. zrealizował krótkometrażowy film Pedro e o Senhor, a kilka lat później dokumenty Cine Mambembe, o Cinema Descobre o Brasil (1999) oraz A Guerra dos Paulistas (2002). Napisał również kilka scenariuszy filmowych, jak na przykład do filmu Sala balowa / Chega de Saudade (2007), za który otrzymał nagrodę Brazylijskiej Akademii Filmowej. Wraz z Marco Bechisem napisał również scenariusz do filmu Obserwatorzy ptaków / Terra Vermelha (2008), który startował w konkursie festiwalu w Wenecji.

Nad scenariuszem do Rio 2096 pracował kilka lat. Pierwsze wywiady z naukowcami rozpoczął w 2002 r., dwa lata później gotowa była pierwsza wersja scenariusza, która ostatecznej formy nabrała w 2010 r. Ponieważ akcja filmu miała się rozgrywać zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości, Bolognesi podjął decyzję o zamknięciu historii w formie kina animowanego. Przekonany jest bowiem, że: „Animacja pozwala pokonywać bariery i przekształcać to, co niemożliwe w możliwe”.