Zapraszamy na improwizacje jazzowe inspirowane sztuką filmową, trzy dni znakomitej muzyki i doskonałego kina – początek już 28 listopada, w ramach MFF Etiuda&Anima
BE 4 – Visegrad Jazz and Visual Arts
28 – 30 listopada
Projekt przygotowany przez MFF Etiuda&Anima oraz festiwal Jazz Juniors łączący sztuki wizualne z muzyką jazzową organizowany jest we współpracy z partnerami z krajów Wyszechradzkich (Czech, Polski, Słowacji oraz Węgier) i dofinansowany przez International Visegrad Fund.
28.11
CK Rotunda, ul. Oleandry 1, 30-060 Kraków
18.00 VIKTOR TOTH TRIO (HU) FEAT. MACIEJ OBARA (PL)+ FILM NIEMY SONATA KREUZEROWSKA(CZ)
VIKTOR TOTH TRIO
Viktor Toth (HU) – saksofon altowy
György Orban (HU) – kontrabas
Istvan Balo (HU) – perkusja
Maciej Obara (PL) – saksofon altowy
Victor Toth (saksofonista) jest obecnie uważany za najbardziej interesującego węgierskiego muzyka jazzowego. Jego album „Climbing with Mountains” okrzyknięty został najlepszym albumem jazzowym roku 2007. Daje koncerty w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Tworzy swoje oryginalne kompozycje i ścieżki dźwiękowe oraz kolekcjonuje muzykę folkową.
KREUTZEROVA SONÁTA/SONATA KREUZEROWSKA, reż. Gustav Machatý, wyst. Eva Byronova, Jan W. Speerger, Miroslav, CS, 1927, 74’, fab.
Sonata Kreuzerowska to pełnometrażowy debiut Gustava Machatý’ego – jednego z najgłośniejszych czeskich twórców filmowych okresu międzywojennego. Film stanowi adaptację utworu Lwa Tołstoja o tym samym tytule, który traktuje o stopniowym rozpadzie związku małżeńskiego. Jednym z powodów niniejszego wyboru była prawdopodobnie prowokacyjność poglądów Tołstoja na temat instytucji małżeństwa, powodująca częste interwencje cenzury w celu wstrzymania wydania książki (czeskie tłumaczenie zostało skonfiskowane w 1890 r.). Machatý w trakcie realizacji zrezygnował z odtworzenia realiów rosyjskich, nadając tym samym historii bardziej nowoczesny i uniwersalny kształt. Film wyznacza początek zainteresowań twórcy sposobem uchwycenia namiętności i przeżyć miłosnych na filmowym ekranie. Ich kontynuacją były słynne, późniejsze filmy Machatý’ego: Erotikon (1929) i Ekstaza (1933).
Projekcja została przygotowana z okazji 70-lecia Narodowego Archiwum Filmowego (Národní Filmový Archiv) w Pradze.