/21:00 – Artystyczny fenomen Saula Bassa

21:00 – Artystyczny fenomen Saula Bassa

Małopolski Ogród Sztuki
Sala mała

25 listopada (poniedziałek)
21.00

Animacja nie musi zawsze funkcjonować jako osobne, samodzielne dzieło. Niekiedy włączona w film reklamowy czy fabularny potrafi osiągnąć artystyczne wyżyny, czego doskonałym przykładem jest twórczość Saula Bassa, prawdziwego prekursora i wielkiego mistrza animacji użytkowej.

Co o nim wiemy? Urodził się w 1920 roku w Nowym Jorku, tam też się kształcił. W latach 40. przeniósł się do Hollywood, gdzie początkowo zajmował się drukowaniem ulotek filmowych. Niecałe 15 lat później rozpoczął współpracę z Otto Premingerem, który odkrył talent młodego grafika, zlecając mu przygotowanie plakatu do Carmen Jones. I tak rozpoczęła się jego wielka kariera. W ten sposób Bass stał się m.in. autorem finałowej bitwy w Spartakusie (1960) czy reżyserem prologu w West Side Story (1961), poznał najsłynniejszych ówczesnych filmowców. W 1964 roku zadebiutował krótkometrażowym filmem The Searching Eye. Wkrótce nakręcił krótki dokument Why Man Creates (1968), za który otrzymał Oscara. Swój jedyny pełnometrażowy film stworzył w latach 70., jednak Faza IV (1974) nie odniosła dużego sukcesu.

A co sam Bass mówił o swojej pracy? „Tworzyłem zarówno sekwencje początkowe, jak i animowane, włączane później do filmów fabularnych, reklam, filmów krótkometrażowych, w końcu tworzyłem własne filmy. Ale to wszystko film, a film i kino to coś wspaniałego. Jestem filmowcem i zamierzam kontynuować tworzenie filmów różnego rodzaju, krótkich i długich, bo niczego bardziej nie pragnę.”

Ale to nie wszystko! Saul Bass przeszedł do historii także jako autor uważanych za wzorowe logo wielkich firm, jak Bell System czy United Airlines, której logo w formie tulipana stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w historii światowej reklamy. Nasuwa Wam się kilka pytań?

Dlaczego człowiek tworzy? Z jakimi hollywoodzkimi reżyserami pracował Bass? Co czyni z niego tak wybitną postać? Jeśli nie znacie odpowiedzi, powinniście obejrzeć festiwalowe propozycje.

 

LISTA FILMÓW:

DLACZEGO CZŁOWIEK TWORZY, scen. Saul Bass, Mayo Simon, reż. Elaine Bass, Saul Bass, muz. Jeff Alexander,  Stany Zjednoczone 1968, 29’
Why Man Creates, reż. Saul Bass
Niezwykły dokumentalny komentarz Saula Bassa, próbującego odpowiedzieć na pytanie: dlaczego człowiek tworzy? Historia podzielona jest na kolejne rozdziały, pokazujące poszukiwania i pracę nad projektem. Twórca w zabawny sposób szuka odpowiedzi na wątpliwości natury egzystencjalnej. Wykorzystuje do tego szereg różnych materiałów, w tym wypowiedzi Edisona, Hemingwaya i Einsteina na równi z własnymi animacjami, wywiadami czy materiałami archiwalnymi. Film w 1968 r. otrzymał Oscara za najlepszy krótkometrażowy dokument oraz został umieszczony pośród nielicznych filmów
w bibliotece Kongresu USA. Takie wyróżnienia powinny być wystarczającą zachętą, by udać się na seans, choćby z czystej ciekawości. Tak więc Etiuda&Anima zaprasza wszystkich – pasjonatów, fanów, ciekawskich i nowicjuszy.

 

BASS W TYTUŁACH, reż. Saul Bass, Stan Hart, wyst. Saul Bass, Herbert Yager, Stany Zjednoczone 1977, 32’
Bass on Titles43_1
Saul Bass jako projektant plastyczny wielokrotnie tworzył graficzne symbole do filmowych kampanii reklamowych. Wraz z Otto Premingerem wpadli na pomysł, by przykuć uwagę widza już podczas napisów początkowych. Tym sposobem Saul Bass stał się powszechnie uważany za wynalazcę współczesnej czołówki filmowej, która ewoluowała na przestrzeni lat. Wśród najsłynniejszych filmów z czołówkami twórcy są: Złotoręki (reż. Otto Preminger, 1955), Biały kanion (reż. William Wyler, 1958), West Side Story (reż. Robert Wise, Jerome Robbins, 1961) czy  Dziewięć godzin do Ramy (reż. Mark Robson, 1963). To jednak tylko maleńka część materiałów zawartych w tym dokumencie. Przyjdź koniecznie, jeśli chcesz poznać całą historię!