/20:30 – Polskie Dyplomy (III)

20:30 – Polskie Dyplomy (III)

24/11/2012

KINO PARADOX

ul. Krupnicza 38, 31-142 Kraków

 

Po raz drugi podczas festiwalu Etiuda&Anima organizujemy, obok dwóch tradycyjnych konkursów – etiud studenckich i artystycznej animacji, także przegląd filmów dyplomowych, zrealizowanych na polskich uczelniach artystycznych w 2012 r. W tym roku prezentacja ta ponownie nie ma charakteru rywalizacji, nie odżegnujemy się jednak od ewolucji programowej festiwalu w tym kierunku i organizacji konkursu polskich dyplomów w bliższej lub dalszej przyszłości.

SOWA / OWL, reż./dir. Marta Karwowska, szkoła filmowa/film school: PWSFTviT, dyplom magisterski reżyserski/Master of Fine Arts with major in film directing, Polska/Poland, 2012, 30’, fab./fiction

Ostatnie dni wakacji. Sowa ma osiem lat i tajny plan – dostać się na opuszczoną wyspę. I chociaż ponton jest dziurawy, a rodzice zajęci, prawie jej się to udaje.

 

KTO SIĘ ŻENI/WHO IS GETTING MARRIED, reż./dir. Małgorzata Wojtkowiak, szkoła filmowa/film school: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, dyplom licencjacki animacja/Bachelor of Fine Arts with major in animation, Polska/Poland, 2012,4’, anim.

Film opowiada historię dziewczyny, która buntuje się przed zamążpójściem. Teledysk inspirowany polskim folklorem, baśniami, legendami oraz tańcem jest niedosłownym i przenośnym odzwierciedleniem opowiadanej historii.

 

TAJEMNICA GÓRY MALAKKA / THE MYSTERY OF THE MALAKKA MOUNTAIN, reż./dir. Kuba Wroński, szkoła filmowa/film school: PWSFTviT, dyplom animacja/diploma in animation, Polska/Poland, 2011, 20’48’’, anim.

Sześcioletni Junior wyrusza do Chin, by rozwikłać tajemnicę zaginięcia swojego ojca, sławnego pilota. Historia podróży Juniora to przepełniona mistycyzmem i magią opowieść o wartości nieodkrytych tajemnic.

 

SML SML, reż./dir. Patryk Grochowicki, szkoła filmowa/film school: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, dyplom magisterski animacja/Master of Fine Arts with major in film directing, Polska/Poland, 2012, 15’15’’, anim.

Lata 90. w pełni. Polskę zalewa filmowa tandeta, kwitnie piractwo i telewizja muzyczna. Składanki z hitami, dyskietki albo płyty CD z demonstracyjnymi wersjami gier komputerowych to pożądane dobra. Bez cenzury, poza kontrolą. PRL-owskie dekoracje zamieniają się w podróbę Zachodu. „Sandra, My Love” to animowany trip w klimacie tamtych czasów, wizualna i muzyczna kompilacja unoszącej się w powietrzu wolności i niemocy lat 90.

 

OBUDŹ SIĘ / WAKE UP, reż./dir. Agnieszka Woszczyńska, szkoła filmowa/film school: PWSFTviT, dyplom licencjacki reżyserski/Bachelor of Fine Arts with major in animation, Polska/Poland, 2011, 21’, anim.

.Są pewne relacje, na których zmianę nie jest jeszcze za późno. Są też takie, których nie można już zmienić, trzeba je zaakceptować i próbować z nimi żyć. Ile trzeba przejść, by to zrozumieć, by pozbyć się w sobie małego chłopca i iść dalej?