/19:00 – Festiwale starych i nowych mediów prezentują: Anifilm – Třeboń

19:00 – Festiwale starych i nowych mediów prezentują: Anifilm – Třeboń

Kino Pauza

24 listopada (niedziela)
19.00

Anifilm to festiwal młody, założony trzy lata temu w 2010 r. w miejscowości Trzeboń w Czechach, która na kilka dni w roku zamienia się w stolicę animacji. W czasie imprezy, której towarzyszą również koncerty, wystawy, seminaria i warsztaty, pokazywane są animacje zarówno profesjonalne, jak i studenckie, animacje telewizyjne i kinowe.

Za cel organizatorzy stawiają sobie ukazanie panoramy współczesnych trendów, technologii i technik, jakie wykorzystywane są dziś w animacji. W ramach specjalnych programów festiwal wspiera również projekty filmów animowanych, które mają dopiero powstać. Anifilm jest platformą spotkań twórców filmów animowanych, pedagogów, studentów i teoretyków animacji z całego świata.

Festiwal jest organizowany przez Anifilm, firmę producencką założoną w 1997 r. oraz członka czeskiego Związku Producentów Audiowizualnych. W ramach festiwalu odbywają się trzy konkursy: konkurs międzynarodowy animacji pełnometrażowych (dla dorosłych oraz dla dzieci), konkurs międzynarodowy animacji krótkometrażowej oraz konkurs dla czesko-słowackiej animacji studenckiej. Poza tym organizowane są retrospektywy, przegląd najnowszej produkcji animowanej, animowane programy telewizyjne dla dzieci i dorosłych, prezentacje najważniejszych fenomenów artystycznych i popkulturowych minionego roku w animacji, a także wyselekcjonowane przez znanych artystów filmy, które ich kiedyś zainspirowały do realizacji własnych projektów. W ramach wydarzeń specjalnych odbywa się również jednodniowy Work in Progress skupiony na projektach filmowych. Prócz tego organizatorzy stwarzają pole do dyskusji dla twórców animacji gier komputerowych oraz dają dorosłym i dzieciom możliwość wypróbowania różnych technik animowanych w ramach organizowanych co roku warsztatów.

BUBLINA / BAŃKA / BUBBLE, reż./dir.: Mária Oľhová, prod.:VŠMU, Słowacja/Slovakia, 2012, 8’, anim.

Woda łączy ze sobą mężczyznę i kobietę, staje się przeszkodą, a następnie rodzi się w niej dziecko – dziecko, które znów zbliża kobietę i mężczyznę do siebie.

KDE ROSTOU MOTÝLI? / SKĄD SIĘ BIORĄ MOTYLE / WHERE DO THE WILD BUTTERFLIES GROW?, reż./dir.: Vlaďka Macurová, prod.: UTB, Czechy/Czech Republic, 2012, 6’, anim.

Małe stworzonko przychodzi na świat i rozpoczyna swoją podróż po krainie fantazji. Spotyka inne stworzenia i próbuje się z nimi zaprzyjaźnić. Poetycka opowieść o poszukiwaniu pokrewnej duszy.

ANOTHER WORLD / INNY ŚWIAT, reż./dir.: Matyáš Trnka, prod.: FAMU, Czechy/Czech Republic, 2012, 2’, anim.

Opowieść z pradawnych czasów.

MĚSTO NAD LABEM / MIASTO NAD ŁABĄ / THE TOWN ON THE ELBE, reż./dir.: Bára Zadražilová, prod.: VŠUP, Czechy/Czech Republic, 2012, 3’, anim.

Film oparty na piosence Žofii Kabelkovej. Młoda kobieta jedzie pociągiem do swojego nowego domu w Ústí nad Łabą, a widz słyszy jej myśli, wątpliwości oraz nadzieje…

CIZINEC / OBCY / ALIEN, reż./dir.: Martin Máj, prod.: FAMU, Czechy/ Czech Republic, 2013, 7’, anim.

Pełna czarnego humoru etiuda o podróżowaniu do różnych krajów.

CESTA / PODRÓŻ / THE TRIP, reż./dir.: Ondřej Dolejší, prod.: FAMU, Czechy/Czech Republic, 2012, 6’, anim.

Audiowizualna medytacja na temat podróży.

PRVNÍ RYBKA / PIERWSZA RYBA/ THE FIRST FISH, reż./dir.: Veronika Göttlichová, prod.: UTB, Czechy/Czech Republic, 2012, 13’, anim.

Stary rybak łowi w morzu wspomnienia, które przybierają formę błyszczącej ryby. Mała dziewczynka nie potrafi złapać swojego wspomnienia. Marzy o dorastaniu, a swoje różowe marzenia o przyszłości ukrywa w muszlach, które znajduje na plaży. Pewnego dnia rybak wyławia wspomnienie, które nie należy do niego…. 

ODVÁŽNÝ MLADÝ MUŽ… / CHŁOPIEC NA LOTNYM TRAPEZIE / ODWAŻNY MŁODY MĘŻCZYZNA / THE DARING YOUNG MAN ON THE FLYING TRAPEZE, reż./dir.: Vladimír Daťka, prod.: UTB, Czechy/Czech Republic, 2012. 4’, anim.

Opowieść o młodym człowieku, który codziennie budzi się z poczuciem samotności. Ciągle marzy o spotkaniu swojej pokrewnej duszy, jednak świat wydaje się mu być zupełnie pusty. Teledysk do piosenki czeskiego zespołu Vypsaná fixa. Zarówno film, jak i piosenka są luźno oparte na opowiadaniu Williama Saroyana.

PŘEPADENÍ / NAPAD /THE ROBBERY, reż./dir.: Jan Saska,prod.: FAMU, Czechy/Czech Republic, 2012, 2’, anim.

Pełna czarnego humoru etiuda o nieudanym napadzie na bank.

DUŠE / DUSZA / SOUL, reż./dir.: Tereza Vostradovská, prod.: VŠUP, Czechy/Czech Republic, 2012, 4’, anim.

Gdyby człowiek wybrał się w wędrówkę po swojej duszy, widoki, które mógłby zobaczyć, przypominałyby zróżnicowany, czarno-biały krajobraz, pełen klifów i jezior. Główny bohater w czasie swojej wędrówki przez ten krajobraz musi pogodzić się ze swoim sumieniem – prześladującym go czarnym cieniem ukrywającym się w jaskini. Po długiej podróży, pełnej odkryć oraz stopniowego zdobywania nowej wiedzy, bohater w końcu odnajduje swoje prawdziwe „ja”.

PANDY / PANDAS, reż./dir.: Matúš Vizár, prod.: FAMU, Czechy/Czech Republic, 2012, 12’, anim.

Po trwającej miliony lat ewolucji pandy zamieszkują same w lesie bambusowym. Tam odkrywają je naczelne i zaczynają się nimi zajmować. Historia gatunku, o który wszyscy się troszczą.

ANIMUS ET AQUA, reż./dir.: Michaela Hoffová, prod.: FAMU, Czechy/Czech Republic, 2012, 11’, anim.

Kobieta cyborg budzi się z długiego snu w cichym raju, na zalesionej, pełnej roslinności planecie. Wkrótce po tym wyrusza w mistyczną podróż w poszukiwaniu samospełnienia, zabierając ze sobą tylko głowę swojego partnera cyborga, którego ciało zostało zniszczone przez dziką naturę w czasie ich długiego snu.

POD VODOU / POD WODĄ / UNDER WATER, reż./dir.: Denisa Faltýnková, prod.: University of Ostrava Fine Arts, Czechy/Czech Republic, 2012, 4’, anim.

W małżeństwie, a tak naprawdę w każdym długim związku, sposób, w jaki partnerzy postrzegają i odbierają siebie nawzajem, zmienia się naturalnie. Poczucie zniewolenia, ograniczenia oraz utraty wolności bardzo często okazuje się niszczące. Piękna i niewinna istota pomału zmienia się w potwora. Czy powinniśmy szukać ucieczki z takiego związku, czy wystarczy trochę więcej tolerancji i szacunku wobec siebie?

NEKUDRŇ / NIE SKRĘCAJ SIĘ / DON’T BE CURLY, reż./dir.: Veronika Jelínková, prod.: UTB, Czechy/Czech Republic, 2012, 7’, anim.

Etiuda o burzy loków, kłopotach, snach i sile marzeń.