/19:00 – Autoportrety twórców animacji: Vladimir Leschiov

19:00 – Autoportrety twórców animacji: Vladimir Leschiov

25 listopada (poniedziałek)
19.00

Kino Rotunda
ul. Oleandry 1, 30-060 Kraków
Górna sala

Vladimir Leschiov

Vladimir Leschiov, członek jury naszego tegorocznego konkursu ANIMA, jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym łotewskim twórcą animacji na świecie. Status twórcy o międzynarodowym znaczeniu zdobył właściwie w ciągu zaledwie kilku lat, podkreślając swoją pozycję współpracą z wybitnym kanadyjskim kompozytorem i autorem ścieżek dźwiękowych do filmów animowanych – Normandem Rogerem (Zagubieni w śniegu/Zudusu sniega , 2007 i Skrzydła i wiosła/Spārni un airi, 2009) oraz z twórcami szkoły estońskiej, zwłaszcza Kasparem Jancisem, z którym współreżyserował film Villa Antropoff (2012). Z wykształcenia plastyk, ukończył szkołę artystyczną w Rydze, studiował także animację w Eksjo w Szwecji. Zajmował się animacją użytkową, pracując dla stacji telewizyjnych, realizował wideoklipy i animowane reklamy. Od 2007 r. prowadzi własne studio animacji Lunohod.

Leschiov jest artystą, który w swoich autorskich filmach szuka równowagi pomiędzy tradycyjną narracją a fantazją, o wymiarze niekiedy niemal abstrakcyjnym. Pożądany efekt osiąga, starając się łączyć to, co można wytłumaczyć rozumowo z tym, co podświadome, trudne do wyjaśnienia, ale mające wpływ na nasze codzienne życie, a także artystyczną twórczość. Według artysty z animacją jest jak z muzyką, która często oddziałuje na ukryte części naszej osobowości, jest nam bliska, słuchamy jej, ale właściwie nie potrafimy powiedzieć dlaczego. Łotewski twórca jest całkowitym indywidualistą, który nigdy w swojej pracy nie wspiera się niczyją opinią, a swój proces twórczy tłumaczy jako wyłanianie się z całkowitego chaosu. Aby nad tym naturalnym chaosem zapanować, pracując nad wyjściową historią, tworzy nową przestrzeń, która – jak się wyraża – staje się „przestrzenią wyobraźni”. To w niej znajduje pożądany kompromis pomiędzy tym, co zbyt abstrakcyjne i tym samym niezbyt zrozumiałe, a tym, co filmowo zbyt statyczne, czy wręcz nudne. Jak podkreśla jednak w jednym z wywiadów: pojęcia „nudne” czy „abstrakcyjne” są kulturowo relatywne. „Dla ogromnej części ludzi Zachodu wielogodzinna obserwacja kwiatów jest niesamowicie nudna, Japończycy czerpią z takiego sposobu spędzania czasu szczególną satysfakcję.”

Stali uczestnicy festiwalu Etiuda&Anima nie po raz pierwszy spotkają się z filmami Vladimira Leschiova. Brały one udział w konkursach ANIMA, a jeden z nich – Skrzydła i wiosła/Spārni un airi – w 2009 r. zdobył wyróżnienie honorowe jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC.

BEZMIEGS / BEZSENNOŚĆ / INSOMNIA, reż./dir.: Vladimir Leschiov, prod.: Rija Films, Łotwa/Latvia, 2004, 7’, anim.

Przychodzi do niego w nocy po cichu, jak kot, gdzieś pomiędzy snem a rzeczywistością. Nazywa się… Bezsenność.

ZUDUSU SNIEGA / ZAGUBIENI W ŚNIEGU / LOST IN SNOW, reż./dir.: Vladimir Leschiov, zdj./ph.: Renars Vilkauss, muz./mus.: Normand Roger, prod.: Inga Praulina, Łotwa/Latvia, 2007, 7’50”, anim.

Grupka ludzi łowi zimą ryby w przerębli. Podekscytowanie, lodowate zimno oraz alkohol doprowadzą do nieoczekiwanych konsekwencji.

SPĀRNI UN AIRI / SKRZYDŁA I WIOSŁA / WINGS AND OARS, reż./dir.: Vladimir Leschiov, muz./mus.: Pierre-Yves Drapeau, Normand Roger, prod.: Vladimir Leschiov, Lunohod Animation Studio, Łotwa/Latvia, 2009, 6’, anim.

Były pilot spogląda wstecz na swoje życie – Ziemia, Niebo, Kobieta – wszystko, co wydarzyło się w trakcie jego wędrówki z pasa startowego do opuszczonego domu na wodzie.

VILLA ANTROPOFF, reż./dir.: Vladimir Leschiov, Kaspar Jancis, muz./mus.: Felix Mendelssohn, Ludvig van Beethoven, Kaspar Jancis, prod.: Vladimir Leschiov, Kalev Tamm, Estonia, Łotwa/Estonia, Latvia, 2012, 13’, anim.

Mężczyzna nie ma nic do stracenia poza swoimi marzeniami. Żeby je spełnić, decyduje się na niebezpieczną podróż. Ale miejsce, do którego dociera, nie jest tym, czym się wydaje.