/19:00 – Autoportrety twórców animacji (I) – Pjotr Sapegin

19:00 – Autoportrety twórców animacji (I) – Pjotr Sapegin

25/11/2012

Kino Rotunda

ul. Oleandry 1, 30-060 Kraków

Górna sala

Gość Specjalny – Pjotr Sapegin

Pjotr Sapegin, choć dzisiaj mieszka w Norwegii, urodził się w Moskwie w 1955 r., w rodzinie o artystycznych korzeniach. Gdy w 1978 r. opuścił mury uczelni z dyplomem scenografa i projektanta, przez kolejne kilkanaście lat pracował w różnych rosyjskich teatrach, w tym w słynnym teatrze Bolszoj. Do Norwegii wyjechał z początkiem 1990 r. Animacja pojawiła się w jego życiu w wyniku zaskakującej konstatacji. Uświadomił sobie bowiem, że ta dziedzina sztuki nie ma długiej i bogatej historii w Norwegii, stąd stanowi doskonałe pole do eksploracji.

DET SISTE NORSKE TROLLET/OSTATNI NORWESKI TROLL/THE LAST NORWEGIAN TROLL, scen./script: Pjotr Sapegin, Norwegia/Norway, 2010,13’, anim.

Dawno temu Norwegia była bezpieczną krainą dla trolli. Pewnego dnia trzy stare kozy decydują się pozbyć starego Trolla, który mieszka pod mostem. Nie mają jednak pojęcia, że jest on ostatnim przedstawicielem swojego gatunku. Głosu głównemu bohaterowi użyczył Max von Sydow.

GJENNOM MINE TYKKE BRILLER/PRZEZ MOJE GRUBE OKULARY/THROUGH MY THICK GLASSES, scen./script: David Reiss – Andersen, Pjotr Sapegin, Norwegia/Norway, 2004.13’, anim.

Pewnego śnieżnego dnia w Oslo dziadek próbuje przygotować dziewczynkę do wyjścia na zewnątrz. Ta ubiera grube okulary i w ciszy zaczyna mu się przyglądać. Mężczyzna zaczyna snuć wojenne wspomnienia…

ARIA, scen./script: Berit Reiss-Andersen, muz./music: Puccini, Normand Roger, Norwegia/Norway, 2001,10’, anim.

Film zainspirowany operą Pucciniego Madame Butterfly. Madame Butterfly żyje samotnie na wyspie. Pewnego dnia dociera tam marynarz, który zmieni jej los.

HUSET PÅ KAMPEN/PEWNEGO DNIA MĘŻCZYZNA KUPIŁ DOM/ONE DAY A MAN BOUGHT A HOUSE, scen./script: Lars Tømmerbakke, Pjotr Sapegin, Norwegia/Norway, 1999,7’, anim.

Mężczyzna kupuje dom na wzgórzu. Jednak wcześniej zamieszkał tam już ktoś inny. Wszelkie próby pozbycia się nieproszonego gościa nabierają całkiem innego znaczenia. Film nagradzany na festiwalach na całym świecie.

I ET HJØRNE AV VERDEN/KAWAŁEK ŚWIATA/IN A CORNER OF THE WORLD, scen./script: Pjotr Sapegin (na podstawie poematu Williama Szekspira), zdj./phot.: Lise Fearnley, Norwegia/Norway, 1999, 1’21”, anim.

Nocą, w środku lata, cała natura spragniona jest miłości. Nawet żaby okazują swoje uczucia w szekspirowski sposób. Eksperymentalna animacja nakręcona w kinematoskopie na podstawie 18-ego sonetu Szekspira.

SALTKVERNEN/MŁYNEK DO SOLI/THE SALT MILL, scen./script: Lars Tømmerbakke, Norwegia/Norway,1998,5’, anim.

Historia o tym jak morze stało się słone i o czymś jeszcze… Film jest jednocześnie częścią dłuższej animacji Sapegina z 2005 r. – Nǻ skal du høre/Dziadek jest rodzynką.

KATTEN MONS/KOT MONS/MONS THE CAT, scen./script: Lars Tømmerbakke, Norwegia/Norway, 1995,6’, anim.

Adaptacja norweskiej bajki o kocie, który uwielbiał jeść. Film o konsumpcjonizmie i chciwości.

FISKEBOLLER/KOTLETY RYBNE/FISH BALLS, scen./script: Pjotr Sapegin, Norwegia/Norway, 1993,1’, anim.

Antyreklama o kocie – rybaku. Po kilku porażkach, w końcu odnosi sukces…