/19:00 – AUTOPORTRETY TWÓRCÓW ANIMACJI: Kunio Katô

19:00 – AUTOPORTRETY TWÓRCÓW ANIMACJI: Kunio Katô

Kino Rotunda
ul. Oleandry 1, 30-060 Kraków
Górna sala

26 listopada (wtorek)
19.00

Kunio Kato_s
Kunio Katô to dziś z pewnością jeden z najciekawszych twórców filmów animowanych. Spotkanie z jego surrealistyczną animacją najlepsze skutki odniesie w uderzeniowej, festiwalowej dawce. Zobaczcie na własne oczy, jak artysta uwalnia swoją przepastną wyobraźnię i tworzy wyjątkowe animacje.

Kunio Katô jest japońskim twórcą, który zwrócił uwagę świata w 2009 r. otrzymując Oscara za film Dom z małych kostek.

Filmy Katô przenika surrealizm. Widzieliście może Incydent z jabłkiem? Już on przesiąknięty jest nastrojem absurdu. Na pewne miasto spada deszcz jabłek-gigantów. Ludzie walczą z tym nietypowym kataklizmem na różne sposoby, np. zjadając olbrzymie owoce.

Kolejny film dostrzeżony na festiwalu w Ottawie – Fantasy – to pięć epizodów, które łączy postać dziewczynki. Animacja nawiązuje do stylistyki ilustracji książkowych, a całość stanowi zbiór wizualnych haiku, grę z wyobraźnią i dziecięcą fantazją.

Łatwość poruszania się po surrealistycznych światach Katô pokazał w The Dairy of Tortov Roddle, wyróżnionym w Annecy. Podróżnik Tortov jeździ na świni podobnej do konia, ogromne króliki odlatują na Księżyc, a zajazd odjeżdża na grzbiecie ropuchy. I tu, podobnie jak w Fantasy, animacja przybiera formę haiku. Przemyślenia bohatera pojawiają się na kartach, które przywodzą na myśl strony dziennika. Mimo przepychu wyobrażeń – Katô zachowuje skromność kreski i koloru.

Na tle wcześniejszych filmów Dom z małych kostek/Tsumiki no Ie jest najdojrzalszym dziełem japońskiego animatora. Katô tym razem z onirycznych światów przeniósł się do wnętrza ludzkiej pamięci. W miasteczku zatapianym przez podnoszący się stan wody – ludzie dobudowują kolejne piętra domów, ale pod poziomem wody istnieje ich dawny świat. Gdy pewnego ranka woda zalewa mieszkanie starszego pana, ten zmuszony jest rozbudować swój dom. Po przeprowadzce uświadamia sobie jednak, że  o czymś zapomniał i tak zaczyna się jego podwodna wyprawa w głąb zatopionego domu, w głąb wspomnień i pamiątek.

LA MAISON EN PETITS CUBES / DOM Z MAŁYCH KOSTEK/HOUSE OF SMALL CUBES, reż./dir.: Kunio Katō, muz./music: Kenji Kondo, prod.: ROBOT COMMUNICATIONS INC, Japonia/Japan, 2008, 12‘04“, anim.
Dom z małych kostek, reż Kunio Kato
Ten dom wygląda jak “z klocków”. Mieszkający w nim dziadek stale dobudowywał domy jeden na drugim w miarę jak podnosił się poziom wody. Jest to film o rodzinnych wspomnieniach.

SEKISUI HEIM / TO, CO CIĘ CZEKA (WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA) / FOR WHAT WAITS AHEAD (SPRING, SUMMER, AUTUMN, WINTER), reż./dir.: Kunio Katō, prod.: Shinya Kishiro, Japonia/Japan, 2010, 6’, anim.

Seria animowanych filmów reklamowych dla producenta ekologicznych domów Sekisui Heim – firmy, zajmującej się sprzedażą modułów, z których składa się dom, zaś przy rozbiórce można je odnowić i użyć do ponownej budowy. Każda z czterech animacji obrazuje cztery pory roku pokazując życie jednej z rodzin.

JOKEI, reż./dir.: Kunio Katō, Japonia/Japan, 2012, 7’, anim.

Siedem filmów w różnych technikach wykorzystanych na wystawę twórczości reżysera. Wakacje, śnieg, zupa, przyjaciele, poranek, drzemka, wywołanie na scenę.