/17:00 – Laureaci konkursu ETIUDA – Julia Loktev

17:00 – Laureaci konkursu ETIUDA – Julia Loktev

Kino Rotunda
Górna sala

23 listopada (sobota)
17.00

Julia Loktev
Julia Loktev – amerykańska reżyserka o rosyjskich korzeniach. Urodziła się w Leningradzie, lecz w wieku 9 lat wyemigrowała wraz z rodzicami do USA. Absolwentka Uniwersytetu w Nowym Jorku. Swój pierwszy, pełnometrażowy film, dokument „Moment of Impact” (1998) nakręciła sama, bez pomocy ekipy filmowej, zdobywając nagrody m.in. na festiwalu w Sundance i Karlowych Varach. Jej kolejne filmy to „Dzień noc dzień noc” (Day night day night, 2006) i „Najsamotniejsza z planet” (The loneliest planet, 2011). Loktev zajmuje się również realizacją video-artów. Julia Loktev jest laureatką festiwalu Etiuda 1996.

ETIUDA 1996
Wyróżnienie honorowe

SŁODSZE NIŻ WINO / SWEETER THAN WINE, reż./dir., scen./script Julia Loktev, zdj./ph. Scott Barnard, muz./music Biota, USA 1996, 18’ 1996, New York University

Kobieta i mężczyzna grają w swoją prywatną grę opowiadają historię o śpiewaczce kabaretowej, która nie potrafiła odróżnić dźwięków i o pewnym przebiegłym złodzieju win. W pewnym momencie linia pomiędzy życiem a fantazją zaczyna krwawić pozostawiając plamy po obu stronach.

NAJSAMOTNIEJSZA Z PLANET / THE LONELIEST PLANET, reż./dir., scen./script Julia Loktev,zdj./phot. Inti Briones, Niemcy, USA/Germany, USA 2011, 120’
LONELIEST PLANET - Najsamotniejsza z planet reż. Julia Loktev
Alex (Gael Garcia Bernal) i Nica (Hani Furstenberg), amerykańscy 30-latkowie to zagorzali backpackersi. Poszukując nowych doznań, starają się omijać znane szlaki turystyczne. Kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem docierają do Gruzji, wynajmują lokalnego przewodnika i udają się na wyprawę w góry Kaukazu. Pierwsze dni mijają w atmosferze beztroski i w otoczeniu pięknych krajobrazów. Okazuje się jednak, że bohaterowie nie są sami w dzikich górach, a chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawi, że relacja między zakochanymi już nigdy nie będzie taka sama.