/17:00 – Festiwale starych i nowych mediów prezentują: Odense

17:00 – Festiwale starych i nowych mediów prezentują: Odense

Kino Pauza

24 listopada (niedziela)
17.00

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odense (OFF) to festiwal filmów krótkometrażowych, o długiej tradycji. Organizowany jest co roku w Odense w Danii. Od 1975 r., gdy odbyła się pierwsza edycja imprezy, OFF zawsze stara się być najodważniejszym festiwalem filmów krótkich, jednocześnie będąc miejscem przyjaznym widzom. Dlatego w programie znajdują się z jednej strony różnorodne filmy eksperymentalne, prowokujące do myślenia audiowizualne doświadczenia, z drugiej – debaty, warsztaty, koncerty i wiele innych wydarzeń towarzyszących.

Co roku w sierpniu mieszkańcy Odense i entuzjaści kina z całego świata mają okazję zobaczyć krótkometrażowe filmy, które inaczej nie miałyby szansy prezentacji na dużym ekranie. A wszystko to za darmo! Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odense jest znany ze swojego poruszającego i inspirującego programu konkursowego, ale także z fantastycznej filmowej atmosfery oraz wielu ekscytujących wydarzeń i warsztatów, które corocznie przyciągają wspaniałą publiczność.

Życie festiwalowe z pokazami i wydarzeniami towarzyszącymi koncentruje się wokół historycznego miejsca, jakim jest Klaedefabrik Brandta. Dawne zakłady przemysłowe przekształciły się w międzynarodową mekkę dla miłośników kina, w miejsce międzykulturowych spotkań. Obok filmowych seansów trwających często od rana do nocy zawsze znajdzie się tam miejsce i czas na świętowanie.

Sercem festiwalu są zawsze wyjątkowe filmy z całego świata. Efektem tego myślenia jest niewątpliwie wszechstronny program filmów krótkich – od krótkometrażowej fabuły, przez animację, po dokument. Pokazywane są różne filmy – te z nurtu kultury popularnej, jak i z kina niezależnego i undergroundu, od filmów niezwykłych i pięknych, od dramatów rozgrywających się wokół ludzkich tragedii po skromne historie o nieprzewidywalnych i zaskakujących zwrotach akcji.

Wszystko to trudno pomieścić w ramach 90-minutowego seansu przygotowanego na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda i Anima w Krakowie. Jesteśmy jednak niezwykle dumni z tego, że zostaliśmy zaproszeni do tegorocznej edycji festiwalu i możemy zaprezentować krakowskiej publiczności program stanowiący wyimek tego, co festiwal w Odense ma do zaoferowania. Postanowiliśmy niniejszą prezentację nazwać OFFfavorities – ulubione filmy fetsiwalu w Odense. Przedstawiamy mieszankę kilku wspaniałych filmów poruszających ciekawe problemy i tematy, nagrodzonych i wyróżnionych w Odense. To kino utalentowanych młodych duńskich twórców, których kariery warto śledzić. W prezentowanym programie znalazł się między innymi film Daimi, który zdobył trzy nagrody w czasie festiwalu w Odense. 9 meter to z kolei laureat Children and Youth Award, natomiast Cheers Viola! – The Animation Talent Award.

DAIMI, reż./dir.: Marie Grahtø Sørensen, zdj./ph.: Jonas Berlin, muz./mus.: Orphans,rod. Super16, Filmværkstedet / DFI, Dania/Denmark, 012, 20’, fab./fic.

Laureat trzech nagród na festiwalu w Odense. Daimi to 12-latka, która w wyniku nieszczęśliwego splotu wydarzeń w czasie świąt Bożego Narodzenia zostaje sama w ciemnym domu ze swoim jedynym przyjacielem – świnką. Wyobraźnia Daimi przyćmiewa rzeczywistość. Wkrótce okaże się, że dziewczynka nie jest taka samotna, jak jej się wydaje.

FUCKING TØS / PIEPRZONA DZIEWCZYNA / DAMN GIRL, reż./dir.: Kira Richards Hansen, zdj./ph.: Brian Curt Petersen, muz./mus.: Martin Juel Dirkov, wyst./cast: Mustapha Chouiakhi, Julius Sigurd Heilman, Christian Konradsen, rod. Firelane Motion Pictures, Dania/Denmark, 2012, 13’, fab./fic.

Alex, 12-letnia dziewczynka, przechodzi ciężki okres przeistaczania się w młodą kobietę. W geście buntu buduje swój własny chłopięcy świat, w którym maluje graffiti i włóczy się po okolicy ze swoimi kumplami. Agresją przykrywa swoje frystracje, lęki i budzącą się powoli seksualność. Gdy najlepszy kolega Alex rzuca jej wyzwanie, dziewczyna posunie się do najbardziej ekstremalnych zachowań.

9 METER, reż./dir.: Anders Walter, zdj./ph.: Rasmus Heise, muz./mus.: Rasmus Walter, Niels Kristian Bærentzen, rod.: M&M Productions, Dania/Denmark, 2012, 17’, fab./fic.

Historia utalentowanego sportowo 16-letniego Daniela, który nieustannie podejmuje nowe wyzwania i bije kolejne rekordy. Potrzebuje tego, by utrzymać przy życiu umierającą na raka matkę. Chłopak odkrywa, że pogrążona w śpiączce matka reaguje, poruszając palcem, gdy jej syn mówi o kolejnym swoim sportowym rekordzie. Sportowa passa nie trwa jednak wiecznie.

SKÅL VIOLA!/ / NA ZDROWIE, VIOLA! / CHEERS VIOLA!, reż./dir:Susanne Bækby Olesen, rod. Basmati Film, Dania/Denmark, 2012, 6’28”, anim.

Pewnej nocy Viola i jej rodzice świętują urodziny mamy Violi w barze. Dziewczynka jest zafascynowana miejscem i okolicznościami, w jakich się tam znalazła. Zaczyna zwiedzać okolicę w towarzystwie nieodstępującego jej na krok pluszowego misia, Sebastiana. Viola potrafi dzielić się ze swoją maskotką odczuwanymi emocjami – smutku i radości. Tej nocy jednak Sebastian zaczyna zachowywać się dziwnie, niemal na wzór pijanych rodziców dziewczynki…

BELINDA BEAUTIFUL / PIĘKNA BELINDA, scen./sc.: Rasmus Birch, reż./dir.: Marianne Blicher, zdj./ph.: Niels Thastum, muz./mus.: Jonas Struck, rod.: Nimbus Film, Dania/Denmark, 2012, 24’, fab./fic.

14-letnia Belinda nie jest typową dziewczynką. Nieakceptowana wśród rówieśników, za słaba do gry w piłkę ręczną. W końcu nigdy nikogo nie całowała. Pod jednym względem nie róźni się jednak od swoich rówieśników: w nastolatce powoli budzi się seksualność i młoda kobieta, a hormony buzują. Jak jednak z rozchwianymi emocjami ma poradzić sobie nastolatka wyrzucona poza krąg rówieśników?