/11:00 – ANIMA dzieciom: MA MAMAN EST EN AMÉRIQUE, ELLE A RENCONTRÉ BUFFALO BILL

11:00 – ANIMA dzieciom: MA MAMAN EST EN AMÉRIQUE, ELLE A RENCONTRÉ BUFFALO BILL

Moja mama jest w Ameryce (2)Kino Rotunda
ul. Oleandry 1, 30-060 Kraków
Górna sala

27 listopada (środa)
11.00

MA MAMAN EST EN AMÉRIQUE, ELLE A RENCONTRÉ BUFFALO BILL / MOJA MAMA JEST W AMERYCE I SPOTKA‎ŁA BUFFALO BILLA


reż. Marc Boreal, Thibaut Chatel, prod. Label Anim, Francja, 75’, anim.

Lata 70., małe prowincjonalne miasteczko. Sześcioletni Jean rozpoczyna naukę w szkole. Kiedy nauczycielka pyta kolejno dzieci o zawód ojca i matki, Jean uzmysławia sobie, że nie jest taki jak inni. Musi wyjaśnić tajemnicę nieobecności swojej mamy…

Ktokolwiek miał w ręce książką „Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa” Jeana Regnauda i Émile Bravo, na podstawie której powstała animacja, nie może jej zamknąć bez uczucia radości i melancholii. Historia porusza serca ludzi, dlatego że świetnie pokazuje codzienność Jeana – jego kolegów, rodzinę, przygody, emocje, a jednocześnie portretuje pełnego wyobraźni chłopca, który wzrasta starając się zrozumieć otaczający go świat.

Twórcom filmu zależało na oddaniu wizji świata dziecka za pomocą jego języka. Zasadniczą rolę odgrywają tu głosy. Punktem wyjścia animacji postaci są nagrane dialogi. Realizatorzy wybrali naturalną estetykę 2D, prosty rysunek i łagodne kolory bez przesadnych efektów, sztucznych trików, które podważałyby autentyczność opowiadania. Film otrzymał specjalne wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Film ma podczas MFF Etiuda&Anima 2013 swoją polską premierę.