/Wojciech Bąkowski

Wojciech Bąkowski

Wojciech Bąkowski – ur. w 1979 roku w Poznaniu, reżyser filmów animowanych i eksperymentalnych, grafik, poeta, muzyk, performer. Występuje również pod pseudonimem artystycznym WuEsBe. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2005 r. uzyskał dyplom w zakresie audioperformance w pracowni prof. Leszka Knaflewskiego oraz animacji w pracowni prof. Hieronima Neumana. W 2004 r. założył grupę muzyczną „KOT”, w której pisze wszystkie teksty i muzykę. Jest też liderem postrapowej formacji Czykita oraz grupy NIWEA, a także członkiem stowarzyszenia PINKPUNK. Wraz z Piotrem Bosackim, Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Magdaleną Starską i Konradem Smoleńskim współtworzy grupę artystyczną PENERSTWO.

W 2008 roku w warszawskiej galerii Leto miała miejsca pierwsza, indywidualna wystawa rysunków i filmów animowanych artysty zatytułowana „Idziesz ze mną? Gdzie? W dupę ciemną”, która została powtórzona w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. W 2009 roku Bąkowski zdobył nagrodę „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank, jako najbardziej interesujący artysta młodej polskiej sceny artystycznej ostatnich dwóch lat. W tym samym roku jego prace stanowiły część wystawy zbiorowej pt. „The Generational: Younger Than Jesus” w nowojorskim New Museum. W tym samym roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. W 2011 roku otrzymał nagrodę – Paszport „Polityki” za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu, za nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu „artysta multimedialny”.

W 2017 roku Łukasz Ronduda nakręcił biograficzny film „Serce miłości”, opowiadający o związku Bąkowskiego z niezależną artystką, Zuzanną Bartoszek. W rolach głównych wystąpili Jacek Poniedziałek i Justyna Wasilewska.