/Sławomir Idziak

Sławomir Idziak

Sławomir Idziak (ur. 25 stycznia 1945 r. w Katowicach) jest jednym z najbardziej cenionych na świecie polskich operatorów filmowych. W 1969 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współpracował z polskimi reżyserami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Zanussi . W latach 90. zaczął pracować w Stanach Zjednoczonych, m.in. z Ridleyem Scottem, Johnem Duiganem, Andrew Niccolem. Jest autorem zdjęć do debiutu reżyserskiego Natalie Portman „Opowieść o miłości i mroku” (2015).

Jest autorem zdjęć do ponad 50 filmów fabularnych, za które otrzymał liczne wyróżnienia. W 2002 był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu”. Nagradzany m.in. na festiwalu Camerimage – w 2004 otrzymał nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w sztuce operatorskiej, a w 2013 nagrodę za całokształt twórczości. W 2002 wyróżniony nagrodą specjalną na ceremonii rozdania „Orłów”. Nagradzany również na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – w 1974 i 1976 za najlepsze zdjęcia (odpowiednio za „Tak bardzo zmęczeni” i „Partitę na instrument drewniany”), w 1992 nagrodą prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji za film „Enak”.

W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej. W 2014 wyróżniony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Członek Polskiej Akademii Filmowej. Także reżyser, scenarzysta filmowy i zasłużony pedagog. Pomysłodawca i główny wykładowca na cyklicznych warsztatach Film Spring Open.