en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Sławomir Idziak
Sławomir Idziak

Sławomir Idziak laureatem Specjalnego Złotego Dinozaura

Dodano: 23 listopada, 2017

Już w piątek na festiwalu Etiuda&Anima Sławomir Idziak odbierze Specjalnego Złotego Dinozaura – nagrodę szczególną, bo nie tylko doceniającą zasługi twórcze laureata, ale też jego pracę na rzecz edukacji filmowej. 
 


 

Blisko dwudziestoosobowe grono laureatów Specjalnego Złotego Dinozaura, nagrody festiwalu Etiuda&Anima dla wybitnego artysty i pedagoga, rozszerza się w tym roku o postać znakomitego, cenionego na całym świecie operatora filmowego Sławomira Idziaka. Tym samym po raz pierwszy w historii przyznawania naszej nagrody znajdzie się w nim twórca filmowy spoza środowiska reżyserów filmów fabularnych i dokumentalnych oraz twórców animacji.

Sławomir Idziak to jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich operatorów filmowych, laureat licznych nagród festiwalowych, nominowany do Oscara za film „Helikopter w ogniu” (2001) Ridley’a Scotta. Urodził się w 1945 r. w Katowicach w rodzinie od pokoleń zajmującej się fotografią. Studiował na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 70. był operatorem m.in. filmów Krzysztofa Zanussiego, Wojciecha Marczewskiego i Janusza Zaorskiego, równocześnie próbując sił w fachu reżyserskim, realizując takie własne filmy jak: „Papierowy ptak” (1972), „Nauka latania” (1978) i „Seans” (1978).

Decydujące znaczenie dla jego kariery operatorskiej miało twórcze spotkanie z Krzysztofem Zanussim i przede wszystkim z Krzysztofem Kieślowskim, z którym wielokrotnie współpracował od „Przejścia podziemnego” (1973), fabularnego debiutu reżysera. Poźniej razem zrealizowali ”Bliznę” (1976) i piąty odcinek „Dekalogu”, który z czasem przybrał postać filmu pełnometrażowego „Krótki film o zabijaniu” (1987). W końcu odnieśli światowy sukces filmami „Podwójne życie Weroniki” (1991) i „Trzy kolory. Niebieski” (1993).

Nagrodzony na festiwalu w Wenecji Grand Prix Złotym Lwem i nagrodą za zdjęcia „Niebieski” stał się początkiem międzynarodowej kariery operatora, zwieńczonej nominacją do Oscara, a także nagrodami za całokształt twórczości, m.in.: Polską Nagrodą Filmową Orzeł (2002) i Nagrodą Specjalną Festiwalu Camerimage (2006).

Sławomir Idziak od lat poświęca się też pracy pedagogicznej, prowadząc warsztaty zarówno dla początkujących filmowców, jak i profesjonalistów. Dumą artysty jest jego ukochane dziecko, realizowane od kilkunastu lat warsztaty Film Spring Open. Uczestniczą w nich setki adeptów z wielu krajów, korzystając ze świetnie wyposażonego Cinebusa. Wybitnemu polskiemu operatorowi udaje się w ten sposób łączyć ogromne doświadczenie artystyczne z pasją pedagogiczną.

Bogusław Zmudziński

 

Wręczenie nagrody będzie okazją do obejrzenia filmu „Opowieść o miłości i mroku  Natalii Portman, który powstawał przy dyskretnym wsparciu Laureata.

 

Specjalny Złoty Dinozaur dla Sławomira Idziaka
Wręczenie nagrody
24 listopada (piątek), 20.30
Kijów Centrum – Sala duża

Po ceremonii odbędzie się projekcja filmu „Opowieść o miłości i mroku” (reż. Natalie Portman, Izrael 2015, 95 min.)

 

 

 

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content