Obiekty

Festiwal Etiuda&Anima rozszerza swój zasięg poprzez udostępnienie widzom kolejnych obiektów festiwalowych. Wszystkie obiekty festiwalowe mają bardzo dobrą lokalizację – łatwo się do nich dostać z Dworca Głównego i krakowskiego rynku.

 


Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12, 31-124 Kraków
www.mos.art.pl
www.facebook.com/MalopolskiOgrodSztuki

W ciągu kilku ostatnich lat w miejscu zrujnowanych, szpecących okolicę zabudowań przy ulicy Rajskiej 12, wyrósł przepiękny Ogród. Nie będzie przesadą, chociażby ze względu na takie a nie inne położenie, nazwanie go prawdziwie Rajskim Ogrodem. Nowoczesny, innowacyjny, oferujący nieprzebrane możliwości organizacji przestrzeni, pierwszy multimedialny ośrodek kultury w województwie i jeden z nielicznych tak zaawansowanych technologicznie obiektów w kraju – Małopolski Ogród Sztuki. Niezwykłe miejsce na mapie Krakowa, mające szansę ze względu na swój unikatowy charakter zakorzenić się w świadomości mieszkańców miasta i regionu oraz wzmocnić pozycję Krakowa jako europejskiej metropolii, w której uszanowanie bogatych tradycji kulturalnych spotyka się z odwagą otworzenia się na sztukę młodą, nowoczesną, eksperymentalną.PAUZA
ul. Stolarska 5/3, 31-043 Kraków
www.facebook.com/KlubPauza

PAUZA – starannie ukryta na pierwszym piętrze, jest doskonałym miejscem do spędzania czasu i spotkań ze znajomymi – choć odnalezienie jej jest już samo w sobie nagrodą. Pauza mieści się na pierwszym piętrze stylowej kamienicy przy ul. Stolarskiej 5 w Krakowie.
Cztery sale, z czego w dwóch regularnie prezentowane są wystawy fotografii. Zwykle, jeżeli już ktoś tu dotrze, zostaje. Subtelne oświetlenie, minimalistyczny wystrój wnętrza, doskonała muzyka oraz regularne wystawy fotografii. To wszystko razem tworzy właśnie kombinację, która sprawia, że Pauza jest jednym z najbardziej cenionych miejsc w Krakowie. Bo czyż to nie miła odmiana – relaks na piętrze w Mieście Piwnic?

 


Hotel Ibisibis-hotels
ul. Syrokomli 2, 30-102 Kraków
www.ibis.com/pl/hotel-3710-ibis-krakow-centrum/index.shtml

Hotel Ibis Kraków Centrum położony jest nad Wisłą, dzięki czemu z jego okien roztacza się piękny widok na Zamek Królewski na Wawelu i Bulwary Wiślane. Budynek znajduje się w centrum miasta – od Starego Rynku i Kazimierza dzieli go zaledwie 10- minutowy spacer. Hotel posiada przestronne, nowoczesne pokoje, zapewniające swoim gościom pobyt pełen wygód. Co więcej hotelowa restauracja gwarantuje ciepłą atmosferę i wyjątkowe wrażenia kulinarne, oferując różnorodną kuchnię.

 


Restauracja Szara
Rynek Główny 6, 31-042 Kraków
www.szara.pl

Restauracja SZARA, na krakowskim Rynku Głównym, to renomowane miejsce. Piękne położenie, wyśmienita kuchnia, miła obsługa, wspaniałe wnętrze uczyniły z tego miejsca perłę krakowskiej gastronomii. Kuchnia specjalizuje się w daniach europejskich – świetne ryby, słynna zupa rybna, rozmaite polędwice nie mają równych, które uzupełnia wyważona karta win. Restauracja prowadzona z pasją i znajomością rzeczy, tchnie europejskością w najlepszym znaczeniu, co potwiedza rekomendacja przewodnika Michelin.

 Mięta Resto Bar
ul. Krupnicza 19, 31-123 Kraków
www.mietarestobar.pl

Restauracja Mięta znajduje się w centrum Krakowa, niedaleko teatru Bagatela, a mimo to oferuje swoim gościom spokojną miłą atmosferę i oderwanie od codziennej bieganiny.
Specjalnością restauracji jest kuchnia śródziemnomorska, choć w ofercie znajdziemy też wybrane dania kuchni polskiej. W największej sali znajduje się piec opalany drzewem do wypieku włoskiej pizzy. Przy sprzyjającej pogodzie warto skorzystać także z ogródka letniego, w którym znajduje się też plac zabaw dla dzieci.

 


Kamienica Szołayskich
Pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków

http://mnk.pl/oddzial/kamienica-szolayskich

 

Kamienica Szołayskich to narożny, dwupiętrowy budynek usytuowany w pobliżu Rynku Głównego. Zwrócony okazałą fasadą ku placowi Szczepańskiemu oraz dużo skromniej do ulicy Szczepańskiej, sąsiaduje m.in. z gmachami Teatru Starego i Pałacu Sztuki. W 2003 roku w Kamienicy Szołayskich otwarto przeniesione z ulicy Kanoniczej Muzeum Stanisława Wyspiańskiego oraz zorganizowano stałą wystawę poświęconą Feliksowi Jasieńskiemu. Po generalnym remoncie i modernizacji budynku w 2012 r., uległa też zmianie nazwa tego oddziału – aktualnie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zostało przekształcone w „Kamienicę Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego”. W oddziale, oprócz ekspozycji stałych i czasowych, odbywają się wykłady, koncerty, spektakle teatralne oraz zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Część parteru odnowionego budynku przystosowano do obsługi publiczności, m.in. stworzono tu centrum informacji, sklep muzealny i kawiarnię oraz salę wielofunkcyjną.


Dom Polonii
ul. Rynek Główny 14, 31-008 Kraków

swp.krakow.pl

Siedziba Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” mieści się w jednej z piękniejszych i ciekawszych kamienic Krakowa, szeroko znanej pod nazwą Dom Polonii. Kamienica ta, oznaczona numerem 14, znajduje się w narożniku Rynku Głównego, z którego bierze początek ulica Grodzka, leży więc na tzw. Szlaku Królewskim prowadzącym na Wawel. Istnienie w tym miejscu murowanej kamienicy poświadczone jest już w 1373 roku. Na pierwszym piętrze, w nakrytych zabytkowymi stropami salach Arkadowej i Renesansowej organizowane są imprezy oświatowe i kulturalne – koncerty, spotkania z artystami polskimi z zagranicy, konferencje naukowe oraz spotkania polonijne. Trzecie piętro Domu Polonii zajmują pokoje gościnne z widokiem na Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza i inne zabytkowe kamieniczki Rynku Głównego.


 

Cargo Grill & Deli
ul. Dolnych Młynów 10, 33-332 Kraków

https://www.facebook.com/CargoKrakow/

 

Cargo to restauracja w stylu „steak house”. Miejsce, w którym niezobowiązująca i ustronna atmosfera spotyka się z prostą, lecz niepozbawioną kunsztu kuchnią. Miejsce, w którym odpoczniesz od wielkomiejskiego zgiełku… nie wyjeżdżając nawet z centrum Krakowa!


 

Lastriko
ul. Dolnych Młynów 10, 33-332 Kraków

http://www.lastriko.org/
https://www.facebook.com/lastrikokrakow/

 

Lastriko to nowe miejsce na cocktailowej mapie Krakowa w samym sercu industrialnego kompleksu Tytano przy Dolnych Młynów. Miejsce, w którym trzeba być. Dwieście metrów kwadratowych skomponowane by zadowolić wszystkie zmysły. Misją lokalu jest zarówno dbanie o najwyższą jakość koktajli – zarówno tych klasycznych, ale przede wszystkim autorskich kompozycji, a także tworzenie powierzchni otwartej na promowanie najlepszych polskich DJów oraz wernisaże młodych artystów.


 

MashRoom
ul. Dolnych Młynów 10, 33-332 Kraków

https://www.facebook.com/MASHROOMKRAKOW/

 

MashRoom to miejsce spotkań dla wszystkich tych, którzy cenią sobie niezobowiązującą, alternatywną atmosferę. Popołudniami idealne dla osób pragnących popracować czy spędzić czas w towarzystwie dobrej kawy, lemoniady i smacznych przekąsek. Wieczorami zapraszamy na towarzyskie biesiady z autorskimi koktajlami w formule „on the tap” i starannie wyselekcjonowaną muzyką. Lokal oferuje 240 m2 przestrzeni, 120 miejsc siedzących, strefę przed lokalem i zacieniony ogródek z leżakami i hamakami.

Mash BAR – najważniejszy element filozofii tego miejsca to oferta koktajli. Jako pierwszy lokal w południowej Polsce i jeden z pierwszych w Europie MashRoom oferuje stosunkową świeżą i nowatorską na naszym kontynencie filozofię koktajlową – „on the tap”. Koktajle lane z kija to nie gotowe kupowane, sztuczne półprodukty, tylko własne i autorskie mieszanki tworzone na miejscu ze świeżych i wysokiej jakości produktów.


 

Zet Pe Te
ul. Dolnych Młynów 10, 33-332 Kraków

https://www.facebook.com/zetpete.krk/

 

Zet Pe Te to dom kultury w wersji 2.0. Miejsce, w którym sztuka spotyka się z kulturą alternatywną i inicjatywą społeczną. To także kierunek rozwoju dla nowoczesnych projektów oraz przestrzeń zrzeszająca ludzi kreatywnych. Prowokujemy do działania, ładujemy pozytywne akumulatory twórczości i szerzymy miłość do odważnego głoszenia swoich ideałów w szeroko rozumianej kontrkulturze. Organizujemy i wspieramy wydarzenia artystyczne i kulturalne, które tworzone są przez ludzi dla ludzi.

Zet Pe Te to miejsce historycznie i ideowo związane z dawną Cygarfabryką, która w 1958 roku przemianowana została na Zakład Przetwórstwa Tytoniowego. W naszym logo widnieje pracująca tu niegdyś polska Carmen – piękna Mańka, będąca największą inspiracją najgłośniejszego przedwojennego wodewilu pt. „Królowa przedmieścia” autorstwa Konstantego Krumłowskiego. Mańka jest z nami jednak nie tylko ze względu na miejsce i całą opowieść (którą będziemy Wam z przyjemnością snuć), ale przede wszystkim stanowi dla nas inspirację do przecierania nowych artystycznych szlaków i twórczego networkingu artystów z rozmaitych dziedzin. To muza przyświecająca idei Zet Pe Te, którą stanowi budowanie miejskiego ekosystemu pomysłów. Na naszych oczach rośnie prawdziwa wizytówka krakowskiej przestrzeni kulturalnej.

 

 


 

Kto chce poznać duszę Polski – niech jej szuka w Krakowie… – stwierdził zakochany w nim publicysta i historyk literatury Wilhelm Feldman. Po dziś dzień Kraków odzwierciedla to, co najciekawsze nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Kraków to miasto niebanalne, gdzie na każdym kroku historia przeplata się ze współczesnością. To miejsce, o którym nie sposób zapomnieć. Tu swe dzieła tworzyli wielcy artyści: Stanisław Wyspiański, Tadeusz Kantor, Eugeniusz Mucha czy Stanisław Mrożek. Tu wciąż możemy spotkać przechadzającego się Plantami Jerzego Stuhra, przesiadującego w knajpie na Małym Rynku Marcina Świetlickiego i zabieganego Jerzego Kalinę. Dawna stolica Polski to centrum współczesnej kultury, gdzie miłośnicy każdej dziedziny sztuki spełnią w artystycznej przygodzie. W Krakowie odbywa się bowiem corocznie ponad 100 festiwali, a ponad połowa z nich ma znaczenie międzynarodowe. Nic więc dziwnego, że w październiku 2008 roku czytelnicy brytyjskiego The Guardian przyznali drugie miejsce dla Krakowa w rankingu na najciekawsze miasto świata. W innym stolica Małopolski zestawieniu zaliczana jest do najmodniejszych metropolii Europy obok Wenecji, Stambułu, Florencji i Rzymu. Kraków staje się znany i rozpoznawalny nie tylko dzięki wiekowym zabytkom oraz charakterystycznej architekturze. Oprócz bogatej tradycji, miasto oferuje niezwykłą atmosferę metropolii wyczuwającej tętno kultury. Współczesny wizerunek Krakowa tworzą takie miejsca jak Bunkier Sztuki – galeria będąca wyspą nowatorskich działań twórczych, Rotunda – jeden z najbardziej znanych w Polsce ośrodków kultury, a także Alchemia wpisująca się w bogaty pejzaż klubów promujących wydarzenia artystyczne na Kazimierzu. W nieśmiertelnej Piwnicy pod Baranami wciąż usłyszymy legendarne utwory, a błądząc po krakowskich uliczkach trafimy do jednego z wielu klubów jazzowych. Kraków wciąż ewoluuje i zaskakuje możliwościami. Warto zapoznać się z projektem 6 zmysłów. Ten program promujący tzw. turystykę festiwalową kładzie nacisk na różnorodność imprez, oferując przyjezdnym gościom i mieszkańcom m.in. koncerty muzyki dawnej i festiwal kina niezależnego. W jego cyklu Premium znajduje się natomiast Międzynarodowy Festiwal Etiuda&Anima, który zmienia i rozwija się tak szybko, jak Kraków.