/Miloš Forman: Co cię nie zabije…

Miloš Forman: Co cię nie zabije…

W swym dokumencie „Miloš Forman: Co cię nie zabije…” Miloš Šmídmajer przygląda się przez 5 lat życiu reżysera, stara się rozszyfrować jego sposób myślenia i rzucić światło na niektóre z intymnych wątków jego biografii. Praca zawodowa Formana miała bowiem swoje naturalne źródło w jego życiu prywatnym. Dokument ten nie przedstawia życiorysu w sposób typowy. Sylwetka Formana wpleciona została w ramy „krótkiej historii” kręcenia jego filmów. Obraz ten uzmysławia, jak ważne są produkcje, które przenoszą na ekran emocje i dotyczą najwyższych wartości, takich jak wolność człowieka. A Miloš Forman niezwykle przekonująco uosabiał wartość wolności osobistej.

Film zawiera wywiady z przyjaciółmi i rodziną reżysera, a także aktorami, którzy współpracowali z Formanem w czasie produkcji jego najbardziej znanych tytułów. Na ekranie pojawia się m.in.: Fahrid Murray Abraham – nagrodzony Oscarem za rolę włoskiego kompozytora Antonio Saleriego w dramacie muzycznym „Amadeusz”; nominowany do Oscara Woody Harrelson – odtwórca postaci Larry’ego Flynta; Louise Fletcher – zdobywczyni Oscara za rolę siostry Mildred Ratched w „Locie nad kukułczym gniazdem”; Natalie Portman i Javier Bardem („Duchy Goi”); oraz Anette Bening („Valmont”).

 

Miloš Forman: co te nezabije…

reż. Milošlav Šmídmajer, wyst. Miloš Forman, Saul Zaentz, Paul Rassam, Michael Douglas, Jean-Claude Carriere, Martina Formanová, Petr Forman, Matěj Forman, Natalie Portman, Louise Fletcher, Woody Harrelson, F. Murray Abraham, Theodor Pištěk, Javier Bardem, Czechy 2009, dokument, 100 min.

21 listopada 2018 (środa), 16.00 
Kijów Centrum – Sala duża