en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

|

Konkurs ETIUDA – daj się porwać kinu

Dodano: 20 października, 2016

Filmy startujące w tegorocznym konkursie ETIUDA tworzą panoramę tematów interesujących młodych filmowców w sposób szczególny. Opowiadają o uniwersalnych doświadczeniach każdego człowieka, a także snują refleksję nad problemami trapiącymi dzisiejszy świat. Odsłaniają przy tym wielkie serce twórców, pokazując ich wrażliwość i empatię.

 etiuda_11
Kadr z filmu „Piter Patter Goes My Heart”

Od środy 23 listopada do soboty 26 listopada w Małopolskim Ogrodzie Sztuki widzowie będą mogli doświadczyć wielu emocji i filmowych przeżyć podczas seansów konkursu ETIUDA. O główne trofeum, Złotego Dinozaura i 2.500 euro walczyć będzie 40 filmów studenckich z całego świata. Nagrodzona zostanie także szkoła filmowa, której przynajmniej trzy filmy biorą udział w konkursie.

Zobaczymy na ekranie bohaterów w objęciach Erosa i Tanatosa („Opposite of Orange”), takich, którzy doświadczają zmysłowej miłości bez względu na wiek („Eva”, „Riphsime and Shota”) oraz uczucia wystawione na ciężką próbę („Die Stille”). Dowiecie się też czy można dostać się do serca ukochanej osoby przez… żylaki („Piter Patter Goes My Heart”). Skonfrontujemy się z rzeczami ostatecznymi (“De Profundis”), żarliwą wiarą („Promised Daughter”), a także tajemnicą („Clara’s Rage”). W stylu kina Antonioniego udamy się w filmową podróż z bohaterami intrygującego „Cross-Country Ride”.

Młodzi adepci sztuki filmowej chętnie kierują obiektyw na swoich rówieśników. Pokazują ich zmagania z trudną sytuacją na rynku pracy („Freelance”), częste problemy mieszkaniowe („Lokatorki”), a nawet – w żartobliwy sposób – próby przecięcia pępowiny („Nabelshnur) i stworzenia poważnego związku („Clean Sex”) Przyglądają się także procesowi dorastania: w nastrojowym dokumencie „Urban Cowboys” czy opowieści o nastoletnim „Dummym”.

Z równą żarliwością twórcy angażują się w sytuację polityczną na świecie i w swoich filmach komentują rzeczywistość. Pokazują problem uchodźców w Europie („Boat People”, „Samira”), a także blaski i cienie emigracji („Maman and the Ocean”, „Travelling On One Leg”, „Sightseeing”). Przedstawiają tereny dotknięte wojną („Shujayya”) oraz konflikty na tle etnicznym i światopoglądowym (“Star David”). Zobaczymy dokumenty, w których wystąpią m.in. członkowie indyjskiej opozycji Kabir Kala Manch („Forbidden Notes”) oraz Czesław Kiszczak („Dziadku, nie słyszę”).

etiuda_2
Kadr z filmu „Dziadku, nie słyszę”

Seanse konkursowe krótkometrażówek studenckich to okazja do zapoznania się z trendami filmowymi na świecie, nowatorstwem pomysłów i świeżością realizacji. To unikatowa możliwość obcowania z pierwszą twórczością najzdolniejszych młodych filmowców z całego świata, którzy dopiero zaczynają przygodę z wielkim kinem.

Etiudy studenckie zawalczą o Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura. Werdykt poznamy w sobotę 26 listopada. O tytuł najlepszej szkoły filmowej konkursu rywalizują: Centro de Capacitación Cinematográfica z Meksyku, Deutsche Film und Fernsehakademie z Berlina, Hamburg Media School, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, gruzińska The Shota Rustaveli Theatre and Film Georgia State University.

I PROJEKCJA ETIUDA: 23 listopada (środa), godz. 15.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)
II PROJEKCJA ETIUDA: 24 listopada (czwartek), godz. 17.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)
III PROJEKCJA ETIUDA: 24 listopada (czwartek), godz. 21.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)
IV PROJEKCJA ETIUDA: 25 listopada (piątek), godz. 17.15, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)
V PROJEKCJA ETIUDA: 25 listopada (piątek), godz. 19.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)
VI PROJEKCJA ETIUDA: 26 listopada (sobota), godz. 14.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)
VII PROJEKCJA ETIUDA: 26 listopada (sobota), godz. 16.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content