/Géza M. Tóth 

Géza M. Tóth 

Géza M. Tóth – Nominowany do Oscara węgierski filmowiec, który urodził się 16 czerwca 1970 r. Jest założycielem i szefem studia filmów animowanych KEDD, profesorem uniwersyteckim oraz rektorem Uniwersytetu Sztuki Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie. Członek Międzynarodowej Akademii Sztuki Telewizyjnej i Nauki (IATAS – International Academy of Television Arts and Sciences).

Tóth jest wszechstronnym artystą pracującym na wielu polach sztuki. Był odpowiedzialny za produkcje sztuk teatralnych, filmów animowanych dla dzieci oraz filmów edukacyjnych. W swojej karierze produkował również reklamy telewizyjne, seriale oraz animowane sekwencje do filmów, a także ilustrował wiele książek dla dzieci.

Tóth wyreżyserował kilka oryginalnych i cieszących się uznaniem filmów krótkometrażowych (Maestro, Ergo, Mama, Tak, Ikar, Szczurołap z Hameln), które brały udział w konkursach na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych na świecie. Maestro (2005) był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Animowanego. Filmy Tótha zdobyły łącznie około 100 nagród.